Strømsgodset v Fredrikstad 26.10.2024

 

Lørdag 26.10.2024: Strømsgodset v Fredrikstad

Så lenge breddefotballen her i Østfold nå var så godt som ferdigspilt for året, ville mye av den hjemlige fotballen dreie seg om FFK for min del, og så var også tilfelle denne lørdagen, når gutta skulle til Drammen for å spille bortekamp mot Strømsgodset. Min plan hadde opprinnelig vært å se FFKs G17-lag spille mot Sarpsborg 08 klokken 11.00 for deretter å dra til Drammen, men den kampen ble etter hvert flyttet til kvelden før, og ble spilt mens jeg tilbragte fredagskvelden på Trosvikbanen. Jeg endte til slutt opp med å reise kollektivt da det til slutt viste seg billigere enn å bli med supporterbussene, og det ga meg tilfeldigvis også muligheten til å få raskt overlevert noe til et familiemedlem på Oslo S. Det burde kanskje ikke overraske, men det var buss for tog på hele Østfoldbanen denne helgen, så turen inn til hovedstaden gikk med buss, der jeg etter hvert kom meg videre med tog mot Drammen.

Vel fremme i Drammen, fremsto jernbanestasjonen og området rundt som en eneste stor byggeplass, og puben der FFK-fansen var samlet var uansett i motsatt retning av min destinasjon, så jeg tok i stedet en aldri så liten oppladning med et glass på Kings Arms, og var deretter også en tur innom Skjenkestua før jeg tuslet videre mot Marienlyst Stadion. Jeg hadde på forhånd punget ut 220 kroner for en billett til bortetribunen, og fant fem til riktig inngang. Mens jeg sto utenfor der og tittet på statuen av den gamle Godset-helten Steinar Pettersen, hørte jeg lyder som levnet liten tvil om at bortesupporternes marsj nærmet seg kveldens kamparena. Der var også en rekke av mine kompiser med, så jeg ventet til de ankom og entret bortetribunen på den ene kortsiden sammen med de.

Det var nokså bra med folk som hadde tatt turen fra Fredrikstad, men oppmøtet generelt denne kvelden var ikke like mye å skryte av, for tilskuertallet viste seg etter hvert å være kun 4 604. Nå kjenner jeg riktignok Godset-folk som er minst like drittlei VAR som meg, og faktisk så lei at de rett og slett har sluttet å gå, men det lå selvsagt noe mer bak her. Kanskje var ikke entusiasmen rundt Godset helt på topp i Drammen denne høsten, og de trengte da også poeng for å fortsatt holde nedrykksstriden på avstand. FFK trengte på sin side poeng i jakten på en europacup-plass, og med seier her ville jeg virkelig begynne å bli optimistisk i så måte. Godset-hymnen ‘Gamle gress’ kan kanskje nesten ses på mer som en hån nå som underlaget på Marienlyst dessverre er kunstgress, men etter at den hadde blitt spilt av og sunget av Godset-fansen, var vi klar for avspark.

Jeg syntes FFK startet friskt, og at det innledningsvis egentlig så lovende ut offensivt, uten at de fikk uttelling. I stedet var det Godset som i kampens 12. minutt slo til da et overraskende passivt FFK-forsvar rygget og rygget mens Jonas Therkelsen fikk gå og gå og sette inn 1-0. Et slag i trynet, men FFK kunne svart nokså raskt da Sondre Sørløkk få minutter etter fikk en kjempesjanse etter et fint angrep. Dessverre var ikke avslutning helt av samme kaliber. Også Godset hadde en stor sjanse til å øke, men Jonathan Fischer gjorde en enorm redning. Det ble ellers veldig omstendelig når FFK var i angrep, der det virket som om de til stadighet forsøkte å finne den neste pasningen inne i feltet snarere enn å skyte. Det ble det ingen nettsus av, og defensivt virket FFK også mer rufsete enn normalt. Det sto fortsatt 1-0 da lagene gikk i garderoben halvveis.

Fallou Fall og Jeppe Kjær kom i pausen inn for Brage Skaret og Patrick Metcalfe i et forsøk på å snu det, og deretter kom også Stian Stray Molde inn for Daniel Eid tidlig i andre omgang, men i omgangens tiende minutt doblet Godset ledelsen. Logi Tómasson fikk upresset stå på bakre stolpe og sette inn 2-0. Det ble en frustrerende kveld på Marienlyst for FFK, for det ville seg ikke selv om de egentlig hadde muligheter nok. Jeppe Kjær skjøt like utenfor, mens en annen innbytter kom enda nærmere. Det var Henrik Kjelsrud Johansen som med rundt fem minutter igjen traff innsiden av stolpen. Den hadde fortjent bedre! Men også Godset kunne puttet flere, for før det hadde Stian Stray Molde reddet nesten helt inne på streken. Det var noe tamt over deler av FFK-spillet denne kvelden, og de måtte til slutt se seg slått 2-0.

Dessverre gikk også de øvrige resultatene i denne runden mot FFK, som dermed tapte terring i jakten på en plass i Europa. Nå kan cupen vise seg å være den beste sjansen, og det var bare å se frem mot onsdagens semifinale mot årets cup-juksemakere fra KFUM Oslo. Det vil være en skandale om de tar seg til finalen i år, så forhåpentligvis kan vi få slått de ut. Det hadde vært utrolig morsomt med en ny finale! Men nå var det bare å tusle tilbake til Drammen stasjon og komme seg med toget hjemover – eller i hvert fall så langt som til Oslo, der det fortsatt var buss for tog tilbake mot Fredrikstad. Etter det knusende tapet i Molde, reiste FFK seg og slo tilbake med fire strake seire. Man kan jo alltids håpe at det kan være tilfelle igjen nå etter tapet i Drammen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Revisit:
Strømsgodset v Fredrikstad 2-0 (1-0)
Eliteserien
Marienlyst Stadion, 26 October 2024
1-0 Jonas Therkelsen (12)
2-0 Logi Tómasson (55)
Att: 4 604
Admission: 220 NOK

Next game: 27.10.2024: Fredrikstad 2 v Elverum
Previous game: 25.10.2024: Trosvik v Torp

More pics

 

0 kommentarer

    Legg igjen en kommentar

    Obligatoriske felt er merket med *

    Takk for at du engasjerer deg i denne bloggen.
    Unngå personangrep og sjikane og prøv å holde en hyggelig tone selv om du skulle være uenig med noen.
    Husk at du er juridisk ansvarlig for alt du skriver på nett.

Siste innlegg