Torsdag 19.06.2025: Selbak v Østsiden
Denne torsdagen var det duket for et lokaloppgjør på Selbak Stadion, og så lenge de spiller på naturgresset sitt, er det et trivelig sted å se fotball. Det var Østsiden som nå kom på besøk for å kjempe om poeng i Østfold-kretsens 4. divisjon. Der fortsatte Råde sin seiersgang og tronet på tabelltoppen uten poengtap, men det var derimot på nedre halvdel av tabellen at man ikke overraskende fant de to lagene som nå skulle duellere på Selbak Stadion. Vertene lå på en niendeplass med ti poeng på like mange kamper, mens Østsiden lå to plasser og tre poeng bak. Dermed hadde gjestene kun tre lag bak seg; nemlig Borgen på seks poeng, Lisleby på to poeng, og kaos-klubben Askim Fotball som på parodisk vis hadde trukket sitt førstelag og blitt ‘nullet’.
Det var Øssia som kom best i gang, og etter et kvarter fikk de uttelling. Benjamin Gangfløt er en viktig spiller for de, og det var han som dro seg inn fra høyrekanten og satt 1-0 i nærmeste hjørne. Fem minutter senere var det mer bortejubel da et innlegg ble stusset videre til Jonas Ødegaard som befant seg nærmest alene med keeper og satt inn 0-2 med sitt femte mål på de seks siste kampene. Det var misnøye å spore blant de faste Selbak-traverne på gressvollen, men etter dette kjempet Selbak seg inn i kampen og tok over spillet ute på banen. Øssia ga bort ballen flere ganger nokså unødvendig, og bød Selbak på flere overganger, men de grønne klarte foreløpig ikke å utnytte dette. Det var bortelaget som fortsatt ledet 0-2 da lagene etter hvert gikk i garderoben.
Selbak fikk en god start på den andre omgangen, for i det 49. minutt reduserte Ole Bergh til 1-2. De grønne hadde nå blod på tann, og presset på for utligning. Øssia hang i perioder litt i tauene, men samtidig klarte heller ikke Salbak å skape de helt største sjansene. Og da gikk det slik det ofte går. Med tjue minutter igjen slo i stedet Øssia til igjen, da et innlegg på bakre stolpe ble kranglet inn av Hojat Mohamadi som med det gjenopprettet tomålsledelsen. I det 77. minutt fikk Øssia et frispark fra farlig posisjon, og Benjamin Gangfløt var ikke snauere enn at han scoret sitt andre ved å dunke ballen rett i mål nede i venstre hjørne. Med det satt han også spikeren i Selbak-kista. Det endte 1-4, og Øssia passerte med det Selbak på målforskjell på tabellen etter en kamp som virkelig ikke gikk slik Selbak-folket så for seg og håpet.
Revisit:
Selbak v Østsiden 1-4 (0-2)
4. divisjon Østfold
Selbak Stadion, 19 June 2025
0-1 Benjamin Gangfløt (16)
0-2 Jonas Ødegaard (21)
1-2 Ole Bergh (49)
1-3 Hojat Mohamadi (71)
1-4 Benjamin Gangfløt (77)
Att: 118 (h/c)
Admission: 50 NOK (optional)
Next game: 20.06.2025: Ås v Borgen
Previous game: 18.06.2025: Torp v Fredrikshald